Бішофіт. Області застосування бішофіту

19.07.2017

Бішофіт – продукт кристалізації солей з вод древнього Пермського моря, добувають методом підземного розчинення. В результаті одержують унікальний за хімічним складом і властивостями продукт, що являє собою екологічно чистий, не токсичний, полімінеральний розчин, який містить у своєму складі до 96% хлористого магнію і понад 25 мікроелементів (бром, йод, калій, кремній, срібло, залізо та інше). Термін зберігання його не обмежений, температура замерзання нижче -35°С. За складом і фізико-хімічними властивостями Чернігівський бішофіт не має аналогів у світі.

Ранньопермські соленосні формації являються найбільш древніми, де відкриті поклади магнієвих солей. До них відноситься територія Дніпрово-Донецької впадини.

Пласт бішофіту на Новоподільській площі розкритий свердловинами 1,2,3, що дає можливість попередньо оконтурити границі його розповсюдження. Загальні балансові запаси та перспективні ресурси сирої руди бішофіта Новоподільського родовища загальнодержавного значення, придатної для видобування розсолу бішофіта, згідно заключення  Державного комітету запасів України складають вище 1,2 млрд.т.

Бішофіт, котрий раніше визначали як доволі раритетний мінерал, котрий не мав практичного застосування, після відкриття його величезних запасів, в межах Дніпрово-Донецької впадини, набуває значення найбільш економічної та екологічної сировини для отримання оксидів магнію, металічного магнію і його сполук, виготовлення медичних препаратів. Він являється джерелом біоактивних елементів, основою для розробки новітніх технологій ліквідації наслідків техногенного забруднення навколишнього середовища, створення ефективних геоекологічних бар’єрів, і т.п. 

В пластових умовах бішофіт залягає в твердій фазі та знаходиться під пластовим тиском 60-65 Мпа при температурі 45-46С. Тільки після розкриття його бурінням він стає плавучим. В ряді солей він являється найбільш розчинним. Його розчинність в дев’ять разів вища, чим у галіта. Цей показник і став основою для технології видобування бішофіту на Новоподільському родовищі.

Області застосування бішофіту

Медицина

Основа для одержання медичний препаратів, бальнеологічних складів, косметики (гелі, пасти, креми, мазі), зубних паст, лікувальних мінеральних вод.

Сільське господарство

Створення нових агротехнологій спрямованих на:

Будівельні матеріали

Створення нових композиційних складів для виробництва облицювальної плити, стінових матеріалів з високими теплоізоляційними властивостями та штучного каменю.

Засоби проти змерзання сипучих матеріалів. Антикригоутворювач.

При застосуванні складів на основі бішофіту в якості антикригоутворювача вартість зимового змісту доріг знижується в 3-4 рази в порівнянні з використанням традиційних сумішей.

Пилоподавляючі склади

Способи скріплення гірничого пилу за допомогою гігроскопічних складів мають у 10-20 разів більш тривалий термін захисної дії, чим звичайні мокрі способи. Спосіб зв’язування гірничого пилу складами на основі бішофіту є перспективним і не має аналогів в вітчизняній і закордонній практиці.

Природні антипірени

Просочені природніми антипіренами (на основі бішофіту) деревина, тканини і інші горючі матеріали стають важкогорючими і здобувають високу біологічну стійкість. Перевагою цих антипіренів є їхня екологічна чистота, відсутність канцерогенних і токсичних речовин у всьому температурному інтервалі їхнього застосування.

Пожежегасіння

Доведена можливість використання складів на основі бішофіту, як засобів пожежегасіння великих лісових масивів, торф’яників, профілактики і ліквідації пожеж нафти та нафтопродуктів. Виготовлення нових конструкцій вогнегасників.

Виробництво мікроелементів

Важливим напрямком переробки Чернігівського бішофіту є вилучення мікроелементів і одержання металевого магнію.